Instalace - zapojení termostatu NETATMO
I přesto, že je instalace Netatmo termostatu velice snadná nemusí být díky více variantám zapojení ihned srozumitelná. Osobně provozuji již 4 termostaty. Váhal jsem mezi značkou Netatmo a Lyric Honeywell. Nakonec zvítězil pro svoji jednoduchost právě Netatmo.
Takže jdeme na věc... Český návod je ke stažení ZDE.
Netatmo termostat má 2 hlavní komponenty - termostat a přijímač. Přijímač se stará o připojení k WiFi sítě a zároveň komunikuje bezdrátově s termostatem v místnosti. V domácnosti může fungovat více zařízení současně. Termostat a přijímač v jednom balení mají továrně nastaveno, že komunikují vždy pouze spolu a nevšímají si dalších zařízení. Jeden termostat tedy může ovládat jen "svůj" přijímač.
- po rozbalení vložíme do termostatu baterie a přijímač zapojíme pomocí přiloženého adaptéru do zásuvky 230V. Přijímač musí blikat. Pokud tomu tak není zkuste jej vyresetovat tenkým podélným tlačítkem na straně.
- po chvíli dojde automaticky ke spárování obou zařízení. Poznáme to tak, že se na termostatu objeví údaje o teplotě. Pokud dojde, kdykoliv během provozu, ke ztrátě spojení mezi termostatem a přijímačem objeví se nad údaji o teplotě ikonka vykřičníku "!".
- do telefonu Android/iOS si stáhněte z příslušného portálu s aplikacemi SW pro Netatmo
- aplikace v telefonu si po spuštění sama najde Netatmo zařízení. Následně proběhne několikaminutový upgrade firmwaru. Poté již budete vyzváni k zadání přístupového hesla pro WiFi síť.
- Kliknete na "Create a new home", pojmenujete si Váš nový termostat a je hotovo.
Příklady zapojení:
- Varianta 1 - Netatmo termostatem nahradíme starý termostat na zdi. Na zeď připevníme základnu pro termostat a do její svorkovnice připojíme ovládací vodič pro spínání kotle. Přijímač zapojíme do síťové zásuvky tak, aby měl připojení na WiFi a zároveň, aby bylo zachováno jeho bezdrátové spojení s termostatem! Výrobce udává dosah až 100m, ale každá zeď nebo strop dosah citelně snižuje. Před pevnou montáží raději spojení otestujte.
- Varianta 2 - Netatmo termostat "nacvakneme" na přenosnou základu. Toto nám umožní umístit jej kdekoliv v objektu. Nyní nastává důležitý moment. Kotel nebude spínat termostat, jak je tomu u varianty 1, ale o sepnutí se postará samotný přijímač. S přijímače vytáhněte adaptér pro 230V zásuvku a vyměňte jej za přiložený adaptér určený pro spínání kotle. Přijímač je ideální umístit přímo u kotle. Dva vodiče slouží pro samotné napájení přijímače (230V), další dva se pak připojí do kotle na spínací svorkovnici (tam kde byl připojen původní starý termostat). I zde platí, že musí být zachováno připojení přijímače na WiFi a zároveň bezdrátové spojení s termostatem!
Zapojeno? Nyní již nezbývá než otevřít aplikaci v mobilu a hrát si s nastavením rozvrhu teplot (My schedule) nebo zkoumat teplotní křivky, které jsou skvělým pomocníkem pro přesnější nastavení sepnutí kotle. Zvláště u podlahového topení s velkou setrvačností pomůže teplotní křivka k efektnějšímu nastavení.
Netatmo termostat nepotřebuje venkovní ekvitermní čidlo. Venkovní teplotu si totiž umí stáhnout z internetu a to opravdu s velkou přesností. Na základě údaje o venkovní teplotě pak sepne kotel dříve nebo později před požadovaným časem. Termostat se v daném objektu učí "spínání s předstihem" minimálně prvních 14 dní. Výsledným efektem by mělo být to, že požadovaný čas máte vytopeno na požadovanou teplotu. Zatímco klasické termostaty začínají v požadovaný čas teprve topit.
UPOZORNĚNÍ: výše popsanou funkci je potřeba v nastavení zapnout. Menu>Operating mode>Heating prediction nastavit na YES
Příjemnou vychytávkou je, že údaje na displeji termostatu se díky gravitačnímu čidlu po jeho otočení vždy samy přizpůsobí do čitelné polohy.
Dalibor Valový, 3.3.2018