Jak vybrat vhodné osvětlení do domu či bytu
Osvětlení jednotlivých prostor se liší požadovanou intenzitou a typem svítidla. V každodenním životě nám světlo usnadňuje naši činnost i odpočinek. Také nám dodává pocit bezpečí a tepla. Rozlišujeme dva typy osvětlení. Hlavní světlo s širokým dosahem, by mělo rovnoměrně osvětlovat celou místnost. Doplňkové světlo, kterým nasvítíme jednotlivé předměty, zakoutí neboby mělo zamezit tvorbě tvrdých stínů. Různé světelné zdroje tedy zajišťují optimální osvětlení exteriérů i interiérů.
Teplota barvy světla
Každý typ světla má jinou barvu (teplotu chromatičnosti) – některé osvětlení je více domodra, jiné zase dožluta až dočervena. Teplota chromatičnosti se udává v Kelvinech (K), čím více Kelvinů, tím je světlo více bílé až modré. Světlo svíčky nebo žárovky je nažloutlé, jeho teplota se pohybuje v rozmezí 1 000 až 4 500 K. Typické denní světlo v poledne a světlo zábleskové má teplotu kolem 5 000 až 7 000 K. Při zatažené obloze a úplném vyjasnění dosahuje světlo nejvyšší teploty, a to kolem 8 500 až 12 000 K.
Teplý odstín - teplá bílá (2 800 - 3 300 Kelvinů)
- nažloutlý či naoranžovělý, podobný klasické žárovce, působí příjemně a útulně
- doporučené použití: obývací pokoj, ložnice, dětský pokoj a všude tam, kde se máme cítit příjemně a uvolněně
Chladnější bílý tón - bílá (5 000 - 6 000 Kelvinů)
- je pocitově neutrální
- doporučené použití: kuchyň, koupelna, pracovny, na místech s nedostatkem denního světla v kancelářích, nákupních střediscích, ale také například při léčbě depresí během dlouhého zimního období, kdy je nedostatek přirozeného denního světla
Volba osvětlení v obytných prostorech
Předsíň
V tomto prostoru je vhodné mít nejen hlavní světlo, ale i směrová světla a nasvítit jimi zrcadla. Rovněž je důležité dbát na stejně výrazné osvětlení jako v ostatních místnostech, které předsíň propojuje.
Koupelna
V této místnosti je nejdůležitějším faktorem bezpečnost, především musíme myslet na zajištění ochrany před úrazem elektrickým proudem. Svítidla by měla být kryta nebo umístěna před stříkácí vodou. Mějte také na mysli vlhkost v této místnosti. Svítidla by měla mít dvojí izolaci a stupeň krytí minimálně IP 54.
WC
ři osvětlení této místnosti je vhodné volit dostatek světla a světelný zdroj podle podání barev. Většinou se nedoporučuje umísťovat do těchto prostor úspornou zářivku, jelikož se zde většina lidí zdržuje krátce. V případě, že v této místnosti trávíte více času, například si čtete časopisy nebo knihy, volte dle vašeho uvážení.
Chodba
Světlo v chodbě musí zajistit dobrou orientaci v prostoru a zároveň by měly být tyto prostory stejně osvětleny jako místnosti, které propojuje. Pokud jsou v chodbě umístěny schody, musí osvětlení zajistit bezpečnou chůzi po těchto schodech. Je možné osvětlit první a poslední schod nebo podesty u každého schodu.
Obývací pokoj
Tato místnost bývá osvětlena zřejmě v každé rodině po nejdelší čas.Svítidlo většinou neplní pracovní funkci, ale pouze pro navození atmosféry. Hlavní (centrální) svítidlo uprostřed místnosti by mělo být doplněno stojacími nebo nástěnnými svítidly. Nesmí se podceňovat osvětlení pro sledování televize. Světla by měla být za televizorem, aby nás neoslňovala. Další možností je nasvícení stropu. V blízkosti bychom měli mít směrovatelné světlo na čtení.
Pracovna
Zřejmě nejdůležitějším místem v pracovně bude pro každého uživatele pracovní stůl. Výběru vhodného osvětlení věnujte pozornost po stránce intenzity světla, rovnoměrného osvětlení stolu, umístění (na opačné straně než je dominantní ruka) a polohovatelnosti svítidla.
Ložnice
Tato místnost je určena pro odpočinek, relaxaci, spánek nebo pro jiné příjemné činnosti. Můžeme volit jak hlavní osvětlení pro základní orientaci v místnosti, tak další přídavná osvětlení, určená pro čtení, intimní osvětlení, noční orientační osvětlení či jiné. Mějte na paměti, že osvětlení by nemělo rušit druhého partnera.
Dětský pokoj
Při volbě vhodného osvětlení do dětského pokoje nesmíme opomenout barevně zbarvené zdi pokoje a skuetčnost, že dítě vykonává spoustu různých činností a nemusí se zdržovat pouze v jedné části pokoje. Nevhodné osvětlení dětského pokoje má vliv na dětský zrak a také špatné nasměrování může vést i ke špatnému držení těla či sezení (dítě poposedává nebo se naklání z nedostatku světla).
Kuchyně
Při osvětlení kuchyně musíme myslet na osvětlení pracovní plochy nejen z důvodu bezpečnosti při přípravě pokrmů, ale také bychom měli volit světlo, které nezkresluje vzhled pokrmů. Mohli bychom opět volit centrální osvětlení a doplňkové (např. osvětlení pracovní plochy, varného prostoru a jiných částí kuchyně). Nad jídelním stolem by neměl zdroj světla oslepovat stolovníky a měl by být vzdálen od stolu nejméně 50 - 60 cm.
Exteriérové osvětlení
Zde může mít osvětlení opět velké množství využití pro dekoraci, bezpečnost, orientaci kolem domu nebo při chůzi po zahradě.